Odzyskiwanie danych z dysku - Netkom Lab


hddDyski twarde

Odzyskujemy dane z dysków twardych z komputerów stacjonarnych, serwerów oraz laptopów. Na czas i cenę odzyskania danych składają się między innymi następujące czynniki: producent i model nośnika oraz dokładny opis awarii i czynności wykonywanych po jej wystąpieniu. 

Uszkodzenia mechaniczne

Upadek z wysokości

Dysk twardy składa się z wielu bardzo czułych elementów, dlatego każdy wstrząs lub upadek może  doprowadzić do uszkodzenia nośnika. Gdy dysk zawiera ważne dane, stanowczo NIE ZALECA się ponownego uruchamiania go w celu sprawdzenia, czy nadal działa. Może to bardzo skomplikować  proces odzyskiwania danych z dysku lub doprowadzić do trwałego ich usunięcia!

Uszkodzenie głowic

Dziwne dźwięki, klikania, tarcia, zgrzytania lub szlifowania wskazują na uszkodzenie głowic, które czytają i zapisują dane. Unoszą się one jedynie kilkanaście nanometrów ponad powierzchnią talerza, dlatego restart komputera może doprowadzić do zarysowania powierzchni magnetycznej talerza. Jeśli taki dysk będzie nadal używany, kolejne sektory ulegną uszkodzeniu, co bardzo komplikuje proces odzyskiwania danych z dysku, a czasem nawet go uniemożliwia.

Niesprawny silnik lub zatarte łożyska

Brak obrotów silnika wskazuje na zatarcie łożysk. Starsze dyski mają łożyska kulkowe, nowsze są wyposażone w ciekłe łożyskowanie, co sprawia że pracują ciszej i powodują mniej drgań. Mogą jednak ulec uszkodzeniu na wskutek wstrząsu lub zmęczenia materiału.

Przepięcie lub zwarcie

Skoki napięcia najczęściej są spowodowane awarią systemu zasilania lub uderzeniem pioruna i powodują uszkodzenia elektroniki dysku. Gdy taka awaria nastąpi podczas pracy komputera, może dojść do logicznej utraty danych. W wielu przypadkach przepięcie może się dostać do wnętrza dysku i uszkodzić wewnętrzną elektronikę np. głowicę lub przedwzmacniacz – w takim przypadku konieczne jest otworzenie dysku w sterylnie czystym pomieszczeniu.

Niektórzy uważają, że wymiana zewnętrznej elektroniki umożliwi dostęp do danych. Nie wystarczy jednak znalezienie identycznego dysku, trzeba sprawdzić szereg parametrów, aby dobrać odpowiednią elektronikę. Zainstalowanie nieprawidłowo dobranej elektroniki może doprowadzić do usunięcia oprogramowania w pamięci, co komplikuje proces odzyskania danych i zwiększa jego koszt.

Zmęczenie materiału

Dysk składa się z wielu czułych elementów mechanicznych, dlatego pojawiają się również usterki spowodowane zmęczeniem niektórych części.

Efekt magnetyczny

Wpływ pola magnetycznego może zakłócić proces czytania lub zapisywania danych. Głowica unosi się na poduszce powietrznej tuż nad powierzchnią talerza, dlatego nawet wpływ niewielkiego pola magnetycznego może uszkodzić dane.

Wpływy środowiska

Zajmujemy się również odzyskiwaniem danych z dysków, których awarię spowodowały katastrofy naturalne: powódź, pioruny, pożar, zmiany ciśnienia powietrza, trzęsienia ziemi itp. W takich wypadkach prosimy o jak najszybszy kontakt i dostarczenie nośnika do naszego laboratorium w celu zwiększenia szansy na odzyskanie danych z dysku.

Uszkodzenia oprogramowania

• Błędy systemu plików
• Uszkodzone partycje, sformatowany dysk
• Reinstalacja komputera
• Usunięte lub nadpisane dane
• Zaszyfrowane dane

 

zadzwoń Zadzwoń - 693 125 531