CD / DVD

CD / DVD


Uszkodzenia fizyczne

Najczęstszą usterką jest zarysowanie powierzchni płyty, co dotyczy również rys niewidocznych dla ludzkiego oka. Niektóre rysy mogą doprowadzić do trwałego usunięcia części danych, np. rysa przechodząca od brzegu płyty do jej środka. Równie niebezpieczne są wpływy wysokiej temperatury oraz światła słonecznego. Zmiany chemiczne na powierzchni mogą doprowadzić do trwałego usunięcia niektórych danych, chociaż w większości przypadków ich odzyskanie jest możliwe.


Sesja nie zakończona pomyślnie


Częstym przypadkiem utraty danych jest nieprawidłowe zakończenie sesji podczas nagrywania. Wówczas pojawia się komunikat z informacją o braku wolnego miejsca, jednak nie ma dostępu do żadnych danych. Dane są oczywiście zapisane, a metoda ich odzyskania jest mocno skomplikowana i może być przeprowadzona jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu.


Błąd oprogramowania


Po zakończeniu procesu nagrywania należy sprawdzić, czy wszystkie dane zostały zapisane na nowym nośniku, gdyż może zdarzyć się tak, że program nie zapisze niektórych plików. Powodem może być zbyt duża wielkość lub niestandardowy format plików a nawet samej jego nazwy. Po czasie, użytkownik traci pewność, czy udało się przegrać konkretne pliki. 


Nadpisanie danych


W momencie nadpisania danych proces wygląda podobnie jak w przypadku dysków twardych, jednak jest nieco trudniejszy, gdyż odtwarzacz odmawia dostępu do plików i trzeba użyć modyfikowanych urządzeń. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku całkowitego nadpisania pierwotne dane zostają całkowicie skasowane.

 

Zadzwoń - 693 125 531